Zajęcia rozwijające świadomość ekologiczną. Poznanie roślin i zwierząt chronionych w Polsce. Dostrzeganie zagrozeń dla roślin i zwierzat wynikajacych z działalności człowieka. Uwrazliwienie na potrzebę ochrony środowiska. Doskonalenie umiejętności poprawnego wypowiadania się
KONSPEKT ZAJĘĆ Z NAUCZANIA ZINTEGROWANEGO W KLASIE III
OŚRODEK TEMATYCZNY: Na ratunek Ziemi.
TEMAT DNIA: Rośliny i zwierzęta chronione w Polsce .
RODZAJE AKTYWNOŚCI :
- przyrodniczo-społeczna
- polonistyczna
- plastyczno-techniczna
- ruchowo-muzyczna
CELE ZAJĘĆ:Ogólne
- Uwrażliwienia na potrzebę ochrony środowiska przyrodniczego.
- Wzbogacenie czynnego słownictwa uczniów.
- Doskonalenie umiejętności poprawnego wysławiania się.
- Rozwijanie wyobraźni plastycznej dzieci.
Szczegółowe:
-Zna zwierzęta i rośliny chronione w Polsce oraz rozumie konieczność ich ochrony.
-Dostrzega zagrożenia dla roślin i zwierząt wynikające z działalności człowieka wypalanie łąk, wypalanie i wycinanie lasów...)
-Podejmuje działania na rzecz ochrony środowiska przyrodniczego
-Wypowiada się na dany temat w wielozdaniowej , uporządkowanej formie
-Czyta cicho ze zrozumieniem tekst .
-Stosuje w wypowiedziach zdania rozkazujące .
-Rozwija swoją twórczą wyobraźnię w przestrzennej formie plastycznej
-Chętnie uczestniczy w zabawach ruchowych, respektując ich reguły.
FORMY PRACY:. Zbiorowa
. Grupowa
. Indywidualna
METODY PRACY:
. Słowna
. Oglądowa
. Drama
. Działanie praktyczne
ŚRODKI DYDAKTYCZNE :. Podręcznik "Wesoła szkoła "
. Karty pracy
. Plansze "Rośliny i zwierzęta chronione w Polsce "
. Książki przyrodnicze
. Kaseta magnetofonowa
. Krzyżówki, zagadki
. Kapsle, korki, guziki, sznurek, itd.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1.Zbiorowe odczytanie hasła w podręczniku . (Ratujmy rośliny i zwierzęta ) .
2.Wypowiedzi uczniów na temat ; Dlaczego niektórym roślinom i zwierzętom w Polsce grozi wyginięcie ?
3.Ochrona roślin i zwierząt w Polsce .
4.Zwierzęta chronione w Polsce .
5.Co zagraża zwierzętom chronionym w Polsce ?
6.Rośliny chronione w Polsce .
7.Co zagraża tym roślinom w Polsce ?
8.Drama : Kim jestem ?
9.Zbiorowe ustalenie do jakiej grupy roślin lub zwierząt należą rozpoznani przedstawiciele .
10.Śpiewanie solo i chóralnie piosenki pt. "Żaby" .
11.Zabawy na czworakach: Wyścig mrówek .
12.Indywidualne redagowanie próśb zagrożonych roślin i zwierząt żyjących w Polsce. Zdania
rozkazujące . (Nie wypalajcie traw, bo są one naszym domem!)
13.Uzupełnianie zabawnych powiedzeń o zwierzętach .
14.Rozwiązywanie zagadek .
15.Rozwiązanie krzyżówki .
16.Zwierzak - zabawka wykonana według własnego pomysłu .
17.Podsumowanie i samoocena .
Opracowała: Jolanta Zmuda
Szkoła Podstawowa nr 2 w Trzciance